Bourns Inc. RL895-150K-RC
Part No.:
RL895-150K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-150K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.1A 50 MOHM TH
Comments
RL895-150K-RC Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.1 A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)