Bourns Inc. RL895-151K-RC
Part No.:
RL895-151K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-151K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 740MA 270MOHM TH
Comments
RL895-151K-RC Specifications
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
740 mA
DC Resistance (DCR):
270mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)