Bourns Inc. RL895-222K-RC
Part No.:
RL895-222K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-222K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 2.2MH 190MA 4.21OHM TH
Comments
RL895-222K-RC Specifications
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
190 mA
DC Resistance (DCR):
4.21Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
800kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)