Bourns Inc. RL895-270K-RC-M9
Part No.:
RL895-270K-RC-M9
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-270K-RC-M9.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 1.6A 60 MOHM TH
Comments
RL895-270K-RC-M9 Specifications
Packaging:
Tube
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.6 A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)