Bourns Inc. RL895-273K-RC
Part No.:
RL895-273K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-273K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 27MH 52MA 55.2 OHM TH
Comments
RL895-273K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL895
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
27 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
52 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
55.2Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
240kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)