Bourns Inc. RL895-392K-RC
Part No.:
RL895-392K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-392K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 3.9MH 140MA 6.84OHM TH
Comments
RL895-392K-RC Specifications
Inductance:
3.9 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
140 mA
DC Resistance (DCR):
6.84Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
650kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)