Bourns Inc. RL895-682K-RC
Part No.:
RL895-682K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRL895-682K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8MH 110MA 13.2OHM TH
Comments
RL895-682K-RC Specifications
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
110 mA
DC Resistance (DCR):
13.2Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
480kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)