Bourns Inc. RLB1014-563KL
Part No.:
RLB1014-563KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRLB1014-563KL.pdf
Description:
FIXED IND 56MH 52MA 200 OHM TH
Comments
RLB1014-563KL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
52 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
200Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
150kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)