Bourns Inc. RLB9012-1R0ML
Part No.:
RLB9012-1R0ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRLB9012-1R0ML.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH
Comments
RLB9012-1R0ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB9012
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
150MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)