Eaton - Bussmann Electrical Division RM25030-1CHR
Part No.:
RM25030-1CHR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLK R250V 30A 1P HX
Comments
RM25030-1CHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail, Panel Mount
Fuse Size:
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Current Rating (Amps):
30 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
250V