Eaton - Bussmann Electrical Division RM60030-1MW14
Part No.:
RM60030-1MW14
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLK, R 600V 30A 1P
Comments
RM60030-1MW14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V