Eaton - Bussmann Electrical Division RM60060-3MW24
Part No.:
RM60060-3MW24
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Description:
FUSE BLK, R 600V 60A 3P
Comments
RM60060-3MW24 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Fuse Size:
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V