Advantech Corporation RPS8-500ATX-GB
Part No.:
RPS8-500ATX-GB
Manufacturer:
Advantech Corporation
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRPS8-500ATX-GB.pdf
Description:
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V 5V -12V
Comments
RPS8-500ATX-GB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Advantech Corporation
Series:
80 Plus
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
5
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
5V
Voltage - Output 5:
-12V
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
20 A
Current - Output 2:
20 A
Current - Output 3:
40 A
Current - Output 4:
300 mA
Current - Output 5:
500 mA
Current - Output 6:
Power (Watts):
500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
Features:
80 Plus® Gold, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
7.48" L x 5.90" W x 3.30" H (190.0mm x 150.0mm x 84.0mm)