MEAN WELL USA Inc. RSDH-150-12
Part No.:
RSDH-150-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRSDH-150-12.pdf
Description:
250-1500VDC O/P +12V10A
Comments
RSDH-150-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSDH-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
250V
Voltage - Input (Max):
1500V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
120W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.52" L x 3.39" W x 1.61" H (191.0mm x 86.0mm x 41.0mm)