Vishay Sfernice RSSD25168A1000JB06
Part No.:
RSSD25168A1000JB06
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRSSD25168A1000JB06.pdf
Description:
ADJ PWR RES 100 OHM 200W CHAS MT
Comments
RSSD25168A1000JB06 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RSSD
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
200 W
Tolerance:
±5%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
Length:
6.614" (168.00mm)