Richtek USA Inc. RT9080-33GJ5
Part No.:
RT9080-33GJ5
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRT9080-33GJ5.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 600MA TSOT23-5
Comments
RT9080-33GJ5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.53V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)