TDK-Lambda RWS600B-15
Part No.:
RWS600B-15
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRWS600B-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Comments
RWS600B-15 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
RWS-B (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)