ABLIC Inc. S-1112B52PI-L7LTFG
Part No.:
S-1112B52PI-L7LTFG
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS-1112B52PI-L7LTFG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.2V 150MA SNT6A
Comments
S-1112B52PI-L7LTFG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1112
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)