ABLIC Inc. S-1142C25I-E6T1U
Part No.:
S-1142C25I-E6T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS-1142C25I-E6T1U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 6HSOP
Comments
S-1142C25I-E6T1U Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1142C/D
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
50V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.92V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
9 µA
PSRR:
45dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)