Delevan S1210R-122K
Part No.:
S1210R-122K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS1210R-122K.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 574MA 490MOHM SM
Comments
S1210R-122K Specifications
Series:
S1210R
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
574 mA
DC Resistance (DCR):
490mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)