ABLIC Inc. S-13A1D26-A6T1U3
Part No.:
S-13A1D26-A6T1U3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS-13A1D26-A6T1U3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 1A HSNT-6A
Comments
S-13A1D26-A6T1U3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-13A1
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 300mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)