Diodes Incorporated S1700B-40.0000(T)
Part No.:
S1700B-40.0000(T)
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS1700B-40.0000(T).pdf
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
Comments
S1700B-40.0000(T) Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SaRonix™ S1700
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
30mA
Supplier Device Package:
4-SMD (7x5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)