ABLIC Inc. S-19243F33H-E6T1U
Part No.:
S-19243F33H-E6T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDS-19243F33H-E6T1U.pdf
Description:
LINEAR IC
Comments
S-19243F33H-E6T1U Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19243xxxH
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.09V @ 200mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)