KEMET SBC4-221-721
Part No.:
SBC4-221-721
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSBC4-221-721.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 720MA 470MOHM TH
Comments
SBC4-221-721 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
SBC
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
470mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)