KEMET SBC6-1R0-962
Part No.:
SBC6-1R0-962
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSBC6-1R0-962.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 9.6A 10 MOHM TH
Comments
SBC6-1R0-962 Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.6 A
Current - Saturation (Isat):
37.7A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)