KEMET SBC8-681-102
Part No.:
SBC8-681-102
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSBC8-681-102.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 1A 520 MOHM TH
Shipping
Inventory:167
Comments
SBC8-681-102 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
SBC
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)