KEMET SBC9-3R3-622
Part No.:
SBC9-3R3-622
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSBC9-3R3-622.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.2A 20 MOHM TH
Comments
SBC9-3R3-622 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
SBC
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
16.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)