Mallory Sonalert Products Inc. SBT12TMCSPPC
Part No.:
SBT12TMCSPPC
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSBT12TMCSPPC.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 44.45MM TH
Comments
SBT12TMCSPPC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SBT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
9 ~ 12V
Frequency:
2.075kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pin Selectable
Duration:
Variable
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 9V, 10cm
Current - Supply:
15 ~ 25mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Medical
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
1.750" Dia (44.45mm)