Signal Transformer SC32B-100
Part No.:
SC32B-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC32B-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 230 MOHM SMD
Comments
SC32B-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC32B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
760mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)