Signal Transformer SC3326F-101
Part No.:
SC3326F-101
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC3326F-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.4A 280MOHM SMD
Comments
SC3326F-101 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC3326F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)