Signal Transformer SC3DM-102
Part No.:
SC3DM-102
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC3DM-102.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 270MA 3.4 OHM SMD
Comments
SC3DM-102 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC3DM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
270 mA
Current - Saturation (Isat):
9mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.4Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.173" W (6.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)