Signal Transformer SC4020FH-100
Part No.:
SC4020FH-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC4020FH-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.2A 27 MOHM SMD
Comments
SC4020FH-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC4020FH
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)