Signal Transformer SC4020FH-101
Part No.:
SC4020FH-101
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC4020FH-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.45A 265MOHM SM
Comments
SC4020FH-101 Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.45 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
265mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)