Signal Transformer SC4020FH-1R0
Part No.:
SC4020FH-1R0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC4020FH-1R0.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 15A 4.3 MOHM SMD
Comments
SC4020FH-1R0 Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
15.3A
DC Resistance (DCR):
4.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)