Signal Transformer SC4020FH-2R8
Part No.:
SC4020FH-2R8
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC4020FH-2R8.pdf
Description:
FIXED IND 2.8UH 9.6A 10 MOHM SMD
Comments
SC4020FH-2R8 Specifications
Inductance:
2.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9.6 A
Current - Saturation (Isat):
9.3A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)