Signal Transformer SC5022C-221
Part No.:
SC5022C-221
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022C-221.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 1.2A 470MOHM SMD
Comments
SC5022C-221 Specifications
Series:
SC5022C
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
470mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)