Signal Transformer SC5022C-470
Part No.:
SC5022C-470
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022C-470.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2.8A 97 MOHM SMD
Comments
SC5022C-470 Specifications
Series:
SC5022C
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
97mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)