Signal Transformer SC5022F-100
Part No.:
SC5022F-100
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022F-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.2A 31 MOHM SMD
Comments
SC5022F-100 Specifications
Series:
SC5022F
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
31mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)