Signal Transformer SC5022F-151
Part No.:
SC5022F-151
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022F-151.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.6A 250MOHM SMD
Comments
SC5022F-151 Specifications
Series:
SC5022F
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)