Signal Transformer SC5022F-1R0
Part No.:
SC5022F-1R0
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022F-1R0.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 10.5A 9 MOHM SMD
Comments
SC5022F-1R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC5022F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
20A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)