Signal Transformer SC5022F-471
Part No.:
SC5022F-471
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC5022F-471.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 800MA 850MOHM SM
Comments
SC5022F-471 Specifications
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
850mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)