Signal Transformer SC52LC-100
Part No.:
SC52LC-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.44A 150MOHM SMD
Comments
SC52LC-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC52LC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.44 A
Current - Saturation (Isat):
760mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)