Signal Transformer SC52LC-101
Part No.:
SC52LC-101
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 380MA 1.65OHM SM
Comments
SC52LC-101 Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
380 mA
Current - Saturation (Isat):
230mA
DC Resistance (DCR):
1.65Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)