Signal Transformer SC52LC-1R2
Part No.:
SC52LC-1R2
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-1R2.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 3.3A 44 MOHM SMD
Comments
SC52LC-1R2 Specifications
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.15A
DC Resistance (DCR):
44mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)