Signal Transformer SC52LC-2R2
Part No.:
SC52LC-2R2
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-2R2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 3A 59 MOHM SMD
Comments
SC52LC-2R2 Specifications
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
1.63A
DC Resistance (DCR):
59mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)