Signal Transformer SC52LC-2R5
Part No.:
SC52LC-2R5
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-2R5.pdf
Description:
FIXED IND 2.5UH 2.1A 73 MOHM SMD
Comments
SC52LC-2R5 Specifications
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.34A
DC Resistance (DCR):
73mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)