Signal Transformer SC52LC-6R8
Part No.:
SC52LC-6R8
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC52LC-6R8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.6A 105MOHM SMD
Comments
SC52LC-6R8 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
105mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)