Signal Transformer SC53LC-151
Part No.:
SC53LC-151
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC53LC-151.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 460MA 1.24OHM SM
Comments
SC53LC-151 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC53LC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
210mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.24Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)