Signal Transformer SC53LC-221
Part No.:
SC53LC-221
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC53LC-221.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 390MA 2.04OHM SM
Comments
SC53LC-221 Specifications
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
390 mA
Current - Saturation (Isat):
180mA
DC Resistance (DCR):
2.04Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)