Signal Transformer SC53LC-330
Part No.:
SC53LC-330
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC53LC-330.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 1.09A 288MOHM SMD
Comments
SC53LC-330 Specifications
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.09 A
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
288mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)